Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Gminna Komisja d/s Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Czcionka:

 

1) Pełnomocnik ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych:

 Pani Anna Wójcik

 tel. 54 282 20 59 wew. 57,

- poniedziałek, środa, czwartek, godz. 7:30 – 15:30, wtorek 7:30 – 17:00, piątek 7:30 – 14:00.

 

2) Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Pani Magdalena Zarębska

tel. 54 282 20 59 wew. 38,

- poniedziałek, środa, czwartek, godz. 7:30 – 15:30, wtorek 7:30 – 17:00, piątek 7:30 – 14:00.

 

3) Psychoterapeuta Uzależnień:

Pani Ilona Zaranek, Punkt Konultacyjno - Informacyjny w Świetlicy Wiejskiej w Rożnie Parcele:

tel. 579 963 055,

- w każdy poniedziałek, godz. 18:00-20:00.

 

4) Telefon Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”:

800 154 030 (bezpłatny numer telefonu)

- każdego dnia dyżur prawnika oraz psychologa.

 

5) Telefon zaufania dla osób z Ukrainy, doświadczających problemy związane z używaniem substancji psychoaktywnych i ich bliskich:

tel. 800 110 811 (bezpłatny) oraz 22 290 70 00 (płatny według taryfy operatora).

 

6) Mitingi w Stowarzyszeniu Abstynenckim „Bezpieczna Przystań” w każdą środę od godziny 17:00 w GOK;

ul Brzeska 1 , 87-710 Słuzewo

tel. 506 241 717

 

Zadania Gminnej Komisji d/s Rozwiazywania Problemów Alkoholowych:

Do głównych zadań realizowanych przez Komisję, należy prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych, a w szczególności:

1. Zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu:

  • obsługa punktu konsultacyjno-informacyjnego,
  • dostarczanie informacji o prowadzeniu profesjonalnej terapii,
  • motywowanie i kierowanie do leczenia,
  • kierowanie na leczenie odwykowe i zajęcia terapeutyczne.

2. Udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie:

  • zobowiązanie do podjęcia leczenia odwykowego,
  • przyjmowanie zgłoszeń o przypadkach nadużywania alkoholu z jednoczesnym występowaniem przesłanek powodujących rozkład życia rodzinnego,
  • wzywanie na rozmowę osób, co do których wpłynęło zgłoszenie i pouczenie o konieczności zaprzestania ww. działań,
  • kierowanie na badanie przez biegłego w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu,
  • przygotowywanie dokumentacji związanej z postępowaniem sądowym.

3. Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej, w szczególności dla dzieci i młodzieży.

4. Nadzór nad ograniczeniem dostępności alkoholu, między innymi opiniowanie wniosków o wydawanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz prowadzenie kontroli przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.

Skład Komisji:

1. Przewodniczący - Paweł Urbański

2. Zastępca - Magdalena Zarębska

3. Sekretarz - Hanna Kaźmierczak

4. Członek - Stanisław Zakrzewski

5. Członek - Grzegorz Hałasiński

Pełnomocnik ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych - Anna Wójcik

 

Terminy posiedzeń Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

w II półroczu 2022 roku:

26.07.2022 r.

23.08.2022 r.

27.09.2022 r.

25.10.2022 r.

22.11.2022 r.

20.12.2022 r.

 

"Choroba alkoholowa", "Uzależnienie od alkoholu", "Alkoholizm" - jest to okresowe picie alkoholu w celu doznawania jego działania psychicznego, a czasem także dla uniknięcia złego samopoczucia, wynikające z jego odstawienia. Istotą tej choroby jest więc psychiczne i fizyczne uzależnienie od środka narkotycznego jakim jest alkohol. Uzależnienie psychiczne polega na potrzebie picia alkoholu dla poprawy samopoczucia. Uzależnienie fizyczne objawia się wzrostem tolerancji na alkohol, utratą kontroli nad wypijanym alkoholem (niemożność przerwania picia w z góry zaplanowanym momencie) oraz palimpsestami i występującym Alkoholowym Zespołem Abstynencyjnym po odstawieniu alkoholu.

Alkoholizm jest chorobą pierwotną. Oznacza to, że jest przyczyną (podłożem) powstawania wielu innych chorób (somatycznych i psychicznych).

Alkoholizm jest chorobą śmiertelną. Nie leczony prowadzi nieuchronnie do śmierci. Mało jednak jest rozpoznań w aktach zgonu - alkoholizm. Przeważnie jest to somatyczny symptom alkoholizmu, np. marskość wątroby, itp. Warto, zastanawiając się nad istotą alkoholizmu, pamiętać, że to jest jednak choroba i powinna być leczona tak, jak każda inna bardzo groźna choroba. Często niestety traktowana jest w kategoriach moralnych.

Do dziś spora część ludzi patrzy na alkoholizm w kategoriach moralnych. jest to według nich grzech, który jak trąd niszczy ducha i ciało. Dla wielu osób jest dowodem słabego charakteru i upadku moralnego. Wielu ludzi nie uznaje potrzeby leczenia alkoholików. Jednak czy to się komuś podoba bądź nie, alkoholizm jest chorobą, chorobą niezawinioną. Ma swój numer statystyczny i swą definicję (znajduje się w spisie chorób uznawanych przez WHO).

Istotą tej choroby, jest tak jak w każdej innej, odchodzenie od zdrowia. Nie przebiega to raptownie, lecz trwa, trwa przez całe lata, tocząc organizm i psychikę jak robak jabłko. Ma swój początek, przebieg i koniec.

Początek alkoholizmu jest trudny do uchwycenia. Bowiem granica pomiędzy piciem towarzyskim a chorobowym jest bardzo płynna. Zależy to od wielu czynników i każdy człowiek inaczej reaguje na alkohol. Stąd są osoby, które przez wiele lat nie odczuwają fizycznie skutków picia, degradacja organizmu jest czasem znikoma.

Podobnie bywa z funkcjonowaniem psychicznym. Są osoby, które mimo uzależnienia funkcjonują w miarę poprawnie, bronią się przed degradacją psychiczną, a są również i tacy, którzy w wyniku długotrwałego picia mogą przebywać jedynie na oddziale psychiatrycznym.

Są również tacy, którzy na zewnątrz funkcjonują w miarę poprawnie, funkcjonują zawodowo, np. ktoś, pełniący funkcję lekarza specjalisty, operuje, daje recepty... - po badaniach psychologicznych okazuje się, że jego poziom umysłowy obniżył się do upośledzenia umiarkowanego tzn. na poziomie szkoły specjalnej.
Różny jest także poziom społeczny osób uzależnionych. Są tacy, którzy maja pracę, dom, rodzinę, ale wielu już to wszystko straciło i mieszka pod mostem. Bardzo trudno jest powiedzieć o kimś kto ma pracę, dom, samochód, pozycję społeczną, jakiś jeszcze poziom intelektualny, organizm jeszcze niezniszczony, że jest alkoholikiem. Społeczeństwo, jak i sami alkoholicy chętniej postrzegają tych ostatnich - bezdomnych, upośledzonych fizycznie i psychicznie przez picie denaturatu.

Tam nikt nie ma wątpliwości. Tymczasem alkoholizm jest chorobą, która ma swój początek, przebieg (stąd te różne oblicza alkoholizmu!). Można wyróżnić kilka faz przebiegu tej choroby i wraz z jej rozwojem staje się ona coraz bardziej widoczna, a skutki tej choroby stają się coraz bardziej odczuwalne i dla pijącego i dla otoczenia.

Pierwsza faza ostrzegawcza, druga krytyczna i trzecia chroniczna.

Są takie pewne momenty w przebiegu tej choroby, które możemy nazwać kluczowymi lub objawami osiowymi. Oznacza to, że prawie każdy alkoholik ma (miał) te objawy.

Są to przede wszystkim: zmiana tolerancji na alkohol, początkowo zwiększenie, w ostatniej fazie zmniejszenie tolerancji, palimpsesty czyli "przerwy w życiorysie" (rodzaj krótkiej amnezji związanej z piciem bez utraty przytomności), klinowanie - czyli likwidowanie negatywnych skutków picia alkoholu - alkoholem (leczenie kaca), utrata kontroli - tzn. osoba pijąca nie może logicznie wybrać - pić, czy nie pić, a kiedy zaczyna pić, nie jest w stanie swobodnie wybrać czy przestać, czy pić dalej. Jest to proces, który uniemożliwia kontrolowanie ilości wypijanego alkoholu. Nie jest w stanie przewidzieć ilości i czasu picia. Ciągi opilcze - najczęściej kilkudniowe do wielomiesięcznych ciągów picia dzień po dniu.

Choroba alkoholowa ma również swój koniec (tak, jak każda inna choroba), są jedynie dwa wyjścia - śmierć albo zaprzestanie picia. Nie leczona choroba zwykle prowadzi do śmierci. Mało jednak jest aktów zgonu, na których lekarz wypisuje jako przyczynę alkoholizm. Najczęściej są to inne choroby wynikające z picia. Oznacza to również, że jest to choroba chroniczna - czyli nieuleczalna. Można jedynie powstrzymać jej rozwój.  Dlatego mówi się o trzeźwiejących alkoholikach a nie o wyleczonych. Alkoholizm jest chorobą podstawową. Oznacza to, że sam jest przyczyną wielu innych chorób. Staje się źródłem wielu problemów emocjonalnych i fizycznych osób pijących. Rozwiązanie ich musi rozpocząć się od rozwiązania spraw picia. Zaprzestanie picia.

Trzeźwienie jest następnym warunkiem zdrowienia, rozwoju osobowości, rozwiązywaniu swych trudności natury psychicznej i fizycznej. Ponieważ alkoholizm jest chorobą, dobrze jest rozpocząć leczenie tej choroby w jej wczesnych fazach rozwoju (choć nie jest to takie proste). Daje to szansę aby wiele młodych osób nie dochodziło do dna, aby nie uszkadzać się, nie doprowadzać do degradacji psychicznej, fizycznej i duchowej.

 

 

 

 

Lp.

Nazwa placówki, instytucji lub innego podmiotu

Nazwa programu lub innej formy oddziaływania

Sposób  zwięzły opis oddziaływania

1.

Punkt Informacyjno – Konsultacyjny dla osób uzależnionych, członków rodzin oraz pozostałych mieszkańców Gminy Aleksandrów Kujawski, Świetlica Rożno Parcele

 

Identyfikacja z chorobą alkoholową; Pomoc osobom uzależnionym, współuzależnionym i członkom ich rodzin; Motywacja osób nadużywających alkoholu do podjęcia terapii; Wspomaganie osób nadużywających alkoholu w podjęciu decyzji o zmianie szkodliwego wzoru picia; Udzielanie wsparcia, poprzez rozmowy z osobami, które ukończyły terapię odwykową; Udzielanie informacji o grupach wsparcia, znajdujących się na terenie gminy i powiatu aleksandrowskiego; Motywacja do uczestnictwa w grupach samopomocowych i stowarzyszeniach działających na rzecz trzeźwości.

 

2.

Centrum Profilaktyki Uzależnień „Tratwa” w Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim, ul. Parkowa 3

Centrum Profilaktyki Uzależnień

ul. Parkowa 3, 87-700 Aleksandrów Kujawski

Realizowanie „Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz ,„Oddziaływania Indywidualne i Grupowe”

Leczenie odwykowe ambulatoryjne, oddziaływania terapeutyczne oraz programy korekcyjno-edukacyjne.

 

 

 

3.

Przychodnia Zdrowia Psychicznego
Oddział Psychiatryczny
Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej
ul. Słowackiego 20 87-700 Aleksandrów Kujawski

tel 54 282 80 00

 

Leczenie objawów zespołu abstynenckiego (zatrucia alkoholowe, psychozy alkoholowe, detox)

Konsultacje z terapeutą, grupa edukacyjna, mityngi grupy AA

 

 

 

 

 

4.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Radziejowie,

ul. Szpitalna 3, 87-200 Radziejów

tel.054/285-63-15

Oddział Terapii Uzależnień od Alkoholu z Pododdziałem Detoksykacyjnym

Terapia indywidualna i grupowa.

Oddziaływania terapeutyczne
w ramach leczenia stacjonarnego

 

 

5.

Wojewódzki Ośrodek Terapii i Współuzależnienia – Oddział Całodobowy w Toruniu

87-100 Toruń -Czerniewice
ul. Włocławska 233
87-100 Toruń tel 56 622 93 21

Diagnostyka i psychoterapia osób uzależnionych od alkoholu

Oddziaływania terapeutyczne
w ramach leczenia stacjonarnego

6.

Stowarzyszenie Abstynenckie "Bezpieczna Przystań"

ul. Brzeska 31, 87-710 Służewo

tel. 506-241-717

Mityng "AA"

Czwartek od 17:00 do 19:00

 
7.

Poradnia Zdrowia Psychicznego
ul. Słowackiego 8a,
87-700 Aleksandrów Kujawski

tel 54 282 56 56

                          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

AKTUALNOŚCI:

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na plakat profilaktyczny pod hasłem "STOP UZALEŻNIENIOM I PRZEMOCY"!!!

Utworzono dnia 02.11.2020

Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny na plakat profilaktyczny pod hasłem "STOP UZALEŻNIENIOM I PRZEMOCY", organizowany we wrześniu przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Gminy Aleksandrów Kujawski.

Szczegóły poniżej.

czytaj dalej na temat: Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na plakat profilaktyczny pod hasłem "STOP UZALEŻNIENIOM I PRZEMOCY"!!!